Haber Detayı
08 Şubat 2016 - Pazartesi 15:07
 
''Arınç'a Hain Tepkisi Refleks''
Arınç İle Erdoğan Kavgasına Ekonomi Eski Bakanı Nihat Zeybekçi'de Katıldı.
HaberiEkonomi eski Bakanı Zeybekci, Erdoğan ileArınç arasındaki polemikle ilgili konuştu ve herkesin Cumhurbaşkanı denildiğinde haddini bilmesi gerektiğini söyledi. Zeybekci Arınç'a yönelik Parti içindeki "hain" tepkilerini ise refleks olarak yorumladı.
8 Şubat 2016 Pazartesi 15:00

Eski Bakan Zeybekci, Denizli Gazeteciler Cemiyeti'nde Cumhurbaşkanı Erdoğan'la gittiği Şili, Peru ve Ekvador'u kapsayan Güney Amerika turunu değerlendirdi. Bakanlıktan ayrılmasının ardından dışarıdan bir gözle bu ziyaretlerde Erdoğan'ın bir dünya lideri olarak görüldüğü söyleyen Zeybekci, "Resme dışarıdan baktığımda, onu çok daha net gördüm. Gerek Şili, Peru ve Ekvador, gerek Senegal'de o ülkelerin devlet başkanları, o ülkelerin algısı anlamında söylüyorum. Karşıladıkları bir dünya lideri olan Recep Tayyip Erdoğan ve karşıladıkları, artık dünyada global bir güç haline gelmiş Türkiye'yi karşılıyorlar. Algı böyle, içeriden biz bunu fark edemiyoruz ama dışarıdan bakıldığı zaman Türkiye'nin resmi bu. O açıdan beni çok etkiledi." dedi.

 

'ARINÇ, HÜKÜMETİ CUMHURBAŞKANI'NA KARŞI SAVUNDU'

 

Toplantıda Zeybekci'ye, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la Arınç arasındaki karşılıklı açıklamalarla ilgili değerlendirmesi soruldu. Erdoğan'ı, "Partimizin kurucusu, toplumumuzun veya hepimizin lider olarak partinin bayrağı haline gelmiş bir isim." diye tarif eden Zeybekci, onun hakkında yapılan konuşmaları çok iyi takip ettiğini dile getirdi: "O sadece Recep Tayyip Erdoğan'a söylenen bir söz değildir. Genel itibarıyla ülkenin geleceğini de ilgilendiren, bugün 78-79 milyonu ilgilendiren konulardır. Onun için o kadar gündemde olması da normaldir ama söylenenler söylendi, ben üzerine bir şey de söylemek istemiyorum ama ben şuna dikkat çekmek istiyorum, 2014 Ocak ayında AK Parti olarak olmuş olduğumuz nokta belliydi.

 

Yüzde anlamında söylüyorum, 49 ile 52 arasında bir yerdeydik. 2015 Ocak ayı, sonra hazirana geldiğimiz zaman yüzde 40'lara inen bir AK Parti gördük. AK Parti'nin en önemli özelliği birlik ve beraberlik, samimiyet dayanışma, hasbilik, vefa, bunlardır. Bizi biz yapan elementler bunlar. Burada bir tereddüt olduğunda halk bunu, vatandaşlarımız çok net olarak bir tedirginlik olarak algılarlar. O dönemde de böyle olmuştu. Sayın Bülent Arınç'ın, hükümeti Cumhurbaşkanı'na karşı savunmak veyahut faizle ilgili konularda Merkez Bankası ve faizle ilgili konularda Cumhurbaşkanımız'a veyahut da o dönemde bizle ilgili, faizle ilgili... Halen aynı şeyi söylüyorum faizle ilgili, bunun sonuçlarını gördük.

 

Onun için ben Cumhurbaşkanımız'la ilgili söylenen her sözü anlamlı bulurum. O birlik ve beraberlik görüntüsü veya Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan kimliliği ve kişiliğinde bu partiveya bu davanın bayraklaşması var. Oradaki bir titreme ve bir tereddütün sonuçlarını biz gördük, onun için yapılan her hareketi de böyle bir sonuç elde etmek için bir gayret olarak algılarım ben. Onun için herkese, herkes derken Sayın Cumhurbaşkanımız hariç herkes her söylediğinde, her dediğinde bunun sonuçlarıyla ilgili vicdani sorumluluklar ortaya çıkabilir.

 

Onun için bunlara dikkat etmek lazım diye düşünüyorum. Benim haddim değil tabii ona bir ders vermek veya ikazda ve uyarıda bulunmak ama sonuçlarını 2015'te gittiğimiz o süreçte gördüğümüz şeyler bunlar. Bunun tekrar edilmiş olması, bugün acaba bilerek, kasten tekrar böyle bir şeye gidilmiş olması, ben öyle algılarım."

 

'CUMHURBAŞKANI DA İNSANDIR, BAŞTAN AYAĞA HATALAR DA VARDIR'

 

Bir gazetecinin, "Parti içinde Cumhurbaşkanı, eleştirilemez bir konumda mı görülüyor? Partide 'ağabey' konumunda olan Arınç bile eleştirildiğinde hain ilan ediliyor." şeklindeki sorusu üzerine Nihat Zeybekci, Cumhurbaşkanı'nın da bir insan ve fani olduğunu, eleştirilebileceğini ancak bunun içeride olması gerektiğini söyledi. Kendisi için, baştan ayağa hatalarının olduğunu söylediğini, aynı şeyin Cumhurbaşkanı Erdoğan için de geçerli olduğunu vurgulayan Zeybekci, "Baştan ayağa hatalar da vardır. Eleştirilemez diye bir şey yoktur.

 

Sayın Cumhurbaşkanımız, birebir ortamlarda hiçbirimizin hayal dahi edemeyeceği şekilde kendisinin eleştirilmesini ve kendisiyle ilgili yapıcı eleştiriyi, katkıyı, bunları isteyen insandır. Bir MKYK toplantısında veya bir Bakanlar Kurulu toplantısında, başbakanlığı döneminden biliyorum, saatlerce, hattâ 10-12 saat boyunca oturur, sadece not alır ve dinler. Bunları yaşayan birisi olarak söylüyorum. Eleştiriye sonuna kadar açıktır ama dedim ya bu partinin kurucusu, bu partinin başbakanı, bu partinin genel başkanı, bu partinin halk tarafından seçilmiş olan bu ülkenin ilk cumhurbaşkanı olan biri. Kamuoyunun önünde, biraz önce benim söylediğim hassasiyetlerle 7 Haziran'a giden, açıktan böyle bir şey olduğu zaman insanların böyle bir hassasiyetleri göstermesi, böyle bir refleks göstermesi de normaldir.

 

Onun için bunları yapmamak lazım ki parti büyükleri veya partinin ağabeyleri diyeceğimiz insanların da ben çok iyi biliyorum ki onların da gerek parti organlarında gerek hükümetteyken Cumhurbaşkanımız'ı, yani o dönemde başbakanımızı, ülkeyi ilgilendiren konularla ilgili çok büyük cesaretle, çok böyle olumlu bir şekilde katkı verecek şekilde eleştirdiklerinin şahidi benim. İçeride böyle dişe diş bir mücadelenin olduğunun şahidi benim ama bunu çıkıp da dışarıda yaptığınız zaman bunda bir kasıt var demektir, bir anlam var demektir. Onun içinde bazen böyle refleks ama ben herkesin bu konuyla ilgili dikkat etmesi gerektiğini düşünüyorum, hem böyle konuşanlar hem bu konuşanlara böyle refleks gösterenlere." diye konuştu.

 

'HERKES CUMHURBAŞKANI DENDİĞİNDE HADDİNİ BİLECEK'

 

Erdoğan'ın, Türkiye'nin halk tarafından seçilmiş ilk cumhurbaşkanı olduğunu hatırlatan Zeybekci, "Yüzde 52 ile seçilmiş ve bu ülkenin 80 milyonunu temsil edilen bir cumhurbaşkanı, tabii ki dikkat edeceksiniz. Yıprattığınız bu ülkenin cumhurbaşkanı olur,yıprattığınız bu ülkenin lideri olur. Bunun adı Recep Tayyip Erdoğan'dır. Kemal Kılıçdaroğlu da olsa da aynı şeyleri söylerim. Bütün samimiyetimle söylüyorum, başka biri de olsa herkes. Cumhurbaşkanı dendiğinde haddini bilecek, çünkü o Türkiye'nin Cumhurbaşkanı. Bu ülkeyi temsil ediyor, devletin başını temsil ediyor ama diğer taraftan eleştiriler şeyler, beni rahatsız eden şeyler." dedi.

 

'BU MECLİS ANAYASA YAPMAZSA YAPABİLECEK BİR MECLİS ARAYIŞINA GİDİLİR'

 

Başkanlık tartışmalarıyla ilgili olarak Meclis'teki anayasa görüşmelerinin önemli olduğunu belirten eski Bakan Nihat Zeybekci, Anayasa'da sistem değişikliği olmazsa halka yeniden gidileceğini söyledi Zeybekci, sözlerine şöyle devam etti: "Bu Meclis bunu çözemezse, bu Meclis yeni bir anayasa, sistem değişikliğini de beraberinde getiren, içinde barındıran cesur bir anayasayı bu Meclis şu anda yapamazsa o zaman onu yapabilecek bir meclis arayışı tekrar gündeme gelir. Halka tekrar gidilir, onu söyleyeyim."

 

'DÖRT YILIN SONUNDA 25 BİN KONUT TAMAMLANACAK'

 

Zeybekci, Denizli'de tartışmaları devam eden 25 bin konutla ilgili olarak, dört yıl sonunda tamamlanıp tamamlanamayacağına dair bir soru üzerine ilçelerde projelerin tamamlanma aşamasında olduğunu, ilde ise kesin kararın verilemediğini açıkladı. Zeybekci, "Belki 30 bin, bilmiyorum. İhtiyaç ne kadarsa yapılacak, onu söyleyebilirim. Ne kadar talep edilirse o kadar yapılacak. Bunda bir tereddüt yok yani." dedi.

 

'2023 HEDEFLERİNİ TUTTURABİLMEMİZ İÇİN İHRACAT ORTALAMA ARTIŞI HER YIL YÜZDE 14 OLMALI'

 

Ekonomi eski Bakanı Zeybekci, Türkiye'nin 2023 yılı ihracat hedeflerinden uzaklaştığı eleştirileriyle ilgili ise şunları kaydetti: "Bizim 2023 hedeflerini tutturabilmemiz için ortalama yüzde 14'e gelmemiz lazım. Buna gelebiliriz. Gerekli tedbirleri alırsak geliriz. İhracatla ilgili gerekli teşvik veyahut da destek programlarını hayata geçirirsek geliriz ama diğer taraftan 2009'la başlayan bu dönemde, dünyada bizim hedef pazar olarak ihracatımızın yüzde 45'ini yaptığımız Avrupa Birliği'nde yeni toparlanma emareleri başladı. Onun için 2016'yı önemli görüyorum."

 

kaynak.dha-cıhan

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ''Arınç'a, Hain, Tepkisi, Refleks'',
Haber Videosu
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
sanalbasin.com üyesidir
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
60
0
3
9
17
29
2
Trabzonspor
58
0
3
10
16
29
3
Sivasspor
53
0
6
8
15
29
4
Galatasaray
52
0
5
10
14
29
5
Beşiktaş
50
0
9
5
15
29
6
Alanyaspor
48
0
8
9
13
30
7
Fenerbahçe
46
0
9
7
13
29
8
Göztepe
38
0
11
8
10
29
9
Gaziantep FK
38
0
10
11
9
30
10
Antalyaspor
37
0
10
10
9
29
11
Kasımpaşa
35
0
14
5
10
29
12
Gençlerbirliği
32
0
14
8
8
30
13
Denizlispor
32
0
14
8
8
30
14
Yeni Malatyaspor
29
0
15
8
7
30
15
Çaykur Rizespor
29
0
16
5
8
29
16
Kayserispor
28
0
15
7
7
29
17
Konyaspor
27
0
12
12
5
29
18
MKE Ankaragücü
25
0
15
10
5
30
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1