Haber Detayı
22 Mart 2016 - Salı 15:28
 
Bürüksel'de 3 Saldırı: 34 ÖLÜ
Brüksel'deki Zaventem Havalimanı'nda 2 patlama meydana geldi. Paris zanlısı Abdeslam'ın yakalandığı Molenbeek'te ise AB kurumları yakınlarındaki metro istasyonu hedefteydi. İlk 2 patlamanın 'terör eylemi' olduğu, havalimanında 14, metroda 20 kişinin öldüğünü açıkladı. Fransa Başbakanı "Savaştayız" dedi.
Gündem Haberi


Brüksel'deki Zaventem Havalimanı'nda 2 patlama meydana geldi. Paris zanlısı Abdeslam'ın yakalandığı Molenbeek'te ise AB kurumları yakınlarındaki metro istasyonu hedefteydi. İlk 2 patlamanın 'terör eylemi' olduğu, havalimanında 14, metroda 20 kişinin öldüğünü açıkladı. Fransa Başbakanı "Savaştayız" dedi.

 

14.23 SURİYE: YANLIŞ POLİTİKALARIN SONUCU

Suriye hükümeti, Brüksel'deki saldırıları kınadı ve bu saldırıların teröre karşı yanlış politikaların bir sonucu olduğunu belirtti.

14.20 ÖLÜ SAYISI 34'E YÜKSELDİ

Devlet televizyonu VRT, ölü sayısının 34'e yükseldiğini, metrodaki saldırıda 20, havaalanındaki saldırılarda ise 14 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. 

14.17 YAYIN YASAĞI ÇAĞRISI

Belçika polisi saldırıların ardından şüphelilere yönelik operasyon başlatarak bazı evlere baskınlar düzenledi. Bazı Belçikalı yetkililer ise, saldırılara yönelik soruşturma konusunda medyaya 'yayın yasağı' getirilmesi çağrısı yaptı. 

14.14 SARAY TAHLİYE EDİLİYOR

CNN televizyonu, kraliyet ailesinin Brüksel'in hemen dışına bulunan saraydan tahliye edildiğini iddia etti.

14.10 'AB BELÇİKA HÜKÜMETİNE YARDIM EDECEK'

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB'nin Belçika ve Avrupa’nın genelinde terör tehdidi ile mücadele için yardım sağlayacağını açıkladı. Tusk’ın açıklaması şöyle: “Brüksel, Avrupa kurumlarına ev sahipliği yapıyor, bu nedenle Belçika hükümeti ve halkına cömertliği nedeniyle teşekkür ediyoruz. Avrupa Birliği, şimdi bu dayanışmanın karşılığını verecek ve Brüksel, Belçika ve tüm Avrupa’ya terör tehdidi ile mücadelesinde yardım görevini yerine getirecektir.”

14.08 TRUMP: BEN OLSAM SINIRLARI KAPATIRDIM

Saldırıların ardından konuşan ABD’nin Cumhuriyetçi başkan aday adaylarından Donald Trump da, Batı ülkelerinin cihatçı militanlarla savaşını sertleştirmesi gerektiğini kaydetti.
Fox News’e konuşan Trump, “Ben olsam sınırlarımızı kapatırdım” dedi.

14.06 'RUS İSTİHBARATI, TERÖR ÖNLEMLERİNİ ARTIRDI'

Rusya Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkan Yardımcısı Yevgeniy Serebrennikov, terör tehdidinin yükseldiğine işaret eden veriler nedeniyle Rus istihbarat servislerinin terörle mücadele önlemlerini artırdığını belirtti. Serebrennikov, oluşan tehditlere karşı koymak amacıyla her türlü önlemin alındığını ifade etti.

14.01 HİZBULLAH: AVRUPA, ORTADOĞU'YU YAKAN ATEŞTE YANIYOR

Hizbullah, Avrupa'nın Suriye ve Ortadoğu’da yakılan ateşin aynısında yandığını belirtti. Saldırıları kınayan Hizbullah’ın açıklamasında, “Özellikle Avrupa’da ve tüm dünyada, bazı rejimlerin Suriye’de ve bölgedeki diğer ülkelerde yaktığı ateşin aynısı yanıyor” denildi.

13.53 AVRUPA'DA ÜST DÜZEY TERÖR ALARMI

Saldırılarının ardından Avrupa’nın birçok metropolünde havalimanları ve metrolardaki güvenlik önlemleri üst düzeye çıkartıldı.

Hollanda, Fransa, İngiltere, Danimarka, Finlandiya, İsveç ve Norveç’ teki havalimanları ile metro istasyonlarında güvenlik önlemleri arttırıldı.

Oslo Polisi Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Brüksel’deki terör saldırılarının ardından gerekli önlemlerin alındığını ve gelişmelerin sürekli değerlendirildiğini açıkladı. Kopenghag polisinin havalimanları ile stratejik noktalarda varlığını arttırdığı, Danimarka polisinin en üst düzeyde alarma geçirildiği polis kaynakları tarafından açıklandı.

Stockholm polisi basın sözcüsü Lars Byström Arlanda ve Bromma havalimanlarında polis varlığını artırdıklarını, belli noktalardaki kontrolleri sıkılaştırdıklarını açıkladı. Polis istihbahrat birimi şefi Annika Eriksson’da sürekli durum değerlendirmesi yapıp, gerekli güvenlik önlemlerinin alınmasına yardımcı olduklarını belirtti.

13.51 'SALDIRIYI IŞİD ÜSTLENDİ' İDDİASI
 

​13.50 RTBVINFO'YA GÖRE HAVALİMANINDA BİR KALAŞNİKOF BULUNDU

​Haberde, havaalanında ayrıca çok sayıda silah bulunduğu da belirtildi. 

13.49 Belçika Kamu Sağlığı Bakanı Maggie de Block, havaalanındaki patlamalarda 11 kişinin öldüğünü ve 81 kişinin yaralandığını belirtti.

13.48 AMERİCAN AİRLINES’TAN YALANLAMA

American Airlines, patlamanın kendi kontuarı (gişe) önünde gerçekleştiği yönündeki haberleri yalanladı.

13.45 AVRUPA KOMİSYONU'NDA BAYRAKLAR YARIYA İNDİRİLDİ

 

13.43 FRANSA CUMHURBAŞKANI HOLLANDE: BELÇİKA HALKININ YANINDAYIM

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Twitter’da paylaştığı mesajda Belçika halkına dayanışma
mesajını iletip saldırıları tüm Avrupa’nın htiğini belirtti.


 

​13.37 NATO: TERÖR ÖZGÜRLÜKLERİMİZİ ALIP GÖTÜREMEYECEK

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İttifak’ın merkezinin de bulunduğu Brüksel’de yaşanan saldırıların ardından yaptığı açıklamada, “Burada, Brüksel’de nu sabah yaşanan saldırılardan dolayı derin üzüntü içindeyim” dedi.

Saldırıları ‘korkakça’ olarak tanımlayan Stoltenberg, “Değerlerimiz ve açık toplumlarımıza yönelik bir saldırı. Terör demokrasimizi yenemeyecek, özgürlüklerimizi alıp götüremeyecek” ifadelerini kullandı.

 

​13.36 BOMBALAR VALİZDE MİYDİ?

Patlamanın yaşandığı yerlerden Zaventem Havaalanı’ndaki bir çalışan, ilk bomba patlamadan önce bir kişinin Arapça bağırdığını duyduğunu söyledi. Hayatını kaybedenlerin bacaklarının parçalandığını kaydeden Alphonse Youla isimli havaalanı  çalışanı, bu durumun bombanın valizde olabileceğini gösterdiğini ifade etti.

Belçika televizyonu VRT de, havaalanında yaralanan 81 kişinin çoğunun bacaklarında ağır yaralar oluştuğunu ve bu durumun bombanın bir valize yerleştirilmiş olabileceğine işaret ettiğini aktardı.

13.35 SLOVENYA DIŞİŞLERİ: BİR DİPLOMATIMIZ YARALANDI

13.14 Beyaz Saray: Başkan Barack Obama Küba'da Belçika saldırıları ile bilgilendirildi

13.13 RUSYA'DAKİ TÜM HAVALİMANLARINDA GÜVENLİK SEVİYESİ YÜKSELTİLİYOR
Rusya Havacılık Kurumu (Rosaviatsiya), ülke genelindeki tüm havalimanlarında güvenlik seviyesinin yükseltilmesi yönünde karar alındığını açıkladı.

Rosaviatsiya'dan yapılan açıklamada, güvenlik seviyesinin yükseltilmesi için tüm havalimanlarına gerekli talimatın gönderildiği belirtildi.

Öte yandan açıklamada, Rusya ve Brüksel arasındaki hava trafiğinin kapatılmadığı, ancak Brüksel'e sefer düzenleyen uçakların AB ülkelerindeki farklı havalimanlarına yönlendirileceği ifade edildi.

 

13.12 HAVALİMANINDAKİ SALDIRI RESMEN 'TERÖR EYLEMİ'

Belçika Federal Savcılığı, havalimanındaki terör saldırılarının intihar bombacısı tarafından gerçekleştirilmiş olabileceğini açıkladı. Federal Savcı Frederic Van Leeuw, "Toplamda 3 patlama gerçekleşti. 2'si havalimanında, 1'i metroda" ifadelerini kullandı. Van Leeuw, toplamda ölü sayısının 28'e çıktığını da duyurdu.


Federal Savcı, havalimanı saldırısını gerçekleştiren faillerin tespit edilmesi ve teröristlerin kaçıp kaçmadıklarının belirlenmesi için her türlü çabanın sarf edildiğini kaydetti.
 

13.07 GÖZALTI İDDİALARI GELİYOR

 

Kuzey İstasyonu yakınlarında 2 erkeğin gözaltına alındığı iddia edildi:

 

13.05 Brüksel'de telefon hatları yoğunlunluktan dolayı çalışmıyor. Yetkililer, halktan iletişim için mesajı kullanmasını istiyor.

12.52 BFM TV'nin haberine göre, Belçika istihbaratı dün saldırı hazırlığıyla ilgili istihbarat elde etti. Ancak istihbarat servisi, muhtemel saldırıların yeri ve zamanı hakkında bilgi edinemedi.

12.50 BELÇİKA BAŞBAKANI: KORKTUĞUMUZ OLDU

Saldırlar ardından kameralar karşısına geçen Belçika Başbakanı Charles Michel, “Korktuğumuz oldu. Bir kör saldırının hedefi olduk” dedi. “Bu, ulusumuz için karanlık bir gün. Sakinlik ve dayanışmaya ihtiyacımız var” diyen Michel, saldırılarda çok sayıda ölü ve yaralının olduğunu doğruladı.

Michel ayrıca, saldırıların geçen hafta Brüksel’de yakalanan Paris zanlısı Salah Abdeslam’la bağlantısının olup olmadığının henüz netleşmediğini söyledi.

12.46 BRÜKSEL'DE YENİ SALDIRI YOK

Polis tarafından kapatılan metro istasyonu yakınlarındaki La Loi Caddesi'nde küçük çaplı patlamalar meydana geldiği ama bunun yeni bir saldırı olmadığı belirtildi. Duyulan seslerin, bomba imha ekibinin şüpheli bir paketi etkisiz hale getirmeye çalışması sırasında çıktığı kaydedildi.


12.41 Metro yetkililerinin açıklamasına göre metroda 15 kişi öldü, 55 kişi de yaralandı.

​12.40 MOGHERINI: AVRUPA İÇİN ÇOK ÜZÜCÜ BİR GÜN

[Ürdün Dışişleri Bakanı Nasır Cevdet ile yaptığı basın toplantısı sırasında Brüksel saldırıları hakkında konuşan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini gözyaşlarını tutamadı.]

Ürdün Dışişleri Bakanı Nasır Cevdet ile yaptığı basın toplantısı sırasında Brüksel saldırıları hakkında konuşan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini gözyaşlarını tutamadı.

 

12.36 FRANSA BAŞBAKANI MANUEL VALLS: SAVAŞTAYIZ

Acil olarak düzenlenen hükümet toplantısında konuşan Valls, “Avrupa
savaş halinde. Son birkaç ayda AB’de savaş nedeni sayılabilecek olaylar yaşandı.
Terör tehdidi en yüksek seviyede kalacak” dedi.

ALMANYA İÇİŞLERİ BAKANI: SALDIRININ HEDEFİ TÜM AVRUPA
 

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de
Maiziere, saldırıların sadece Belçika’yı değil tüm Avrupa’yı ve Avrupa’nın
özgürlüğünü hedef aldığını belirterek “Saldırıda uluslararası havaalanı ve AB
kurumlarına yakın bir metro istasyonu gibi net hedefler varmış gibi görünüyor. Bu
durum saldırıların sadece Belçika’ya değil bizim özgürlüğümüze, dolaşım
özgürlüğüne ve AB’deki herkese karşı olduğunu gösteriyor” diye konuştu.

12.33 Belçika Milli Takımı, kurbanlara saygı için bugünkü antrenmanı iptal etti.

12.32 Fransa, saldırının ardından 1600 ek asker konuşlandırma kararı aldı. Belçika da Brüksel'e ilaveten 225 asker gönderiyor.

​12.25 THY PİLOTU PATLAMA SONRASI YAŞANANLARI ANLATTI

THY'nin Brüksel-İstanbul uçağının pilotu Alp Büyükkara Brüksel Havalimanı'nda meydana gelen patlama sonrası yaşananları sosyal medya hesabından anlattı:'UÇAKTA MAHSUR KALDIK'

Uçakta mahsur kaldık. Havalimanında bomba patlamış, operasyon durdu. Kapı kapatan uçaklar ortada kaldı. Terminaller boşaltıldı. Kapı kapatan uçaklar kaldı ortada. Tüm personel gitti. İnecek olsak körüğü yanaştıracak adam yok. Apron kısmı güvenli olduğundan uçaklar bekletiliyor. Terminalden çıkan yolcu ve personel de bir alanda toplanıyor. Şu an apron güvenli deniliyor, dolayısıyla kapı kapatan uçakları oldukları pozisyonda tutuyorlar. Uçaktakiler ne olacak otorite karar vermedi. Ama havalimanındaki binalar komple boşaltıldı. Şu an biz steril kısımda farz ediliyoruz; ama güvenlikten sonra girilen binalar boşaltıldı. Dolayısıyla ufak da olsa stres var insanlarda. Apronda korkulacak bir durum yok.

'KULE KİMSEYE ULAŞAMIYOR'

Kule biraz evvel KLM ile konuştu, 'Kimseye ulaşamıyorum' dedi. TR saati ile 20:00'a kadar kapandı liman, Bizde operasyonla konuşup karar veririz birazdan. Uçaktan insek neyapılacak ona karar vermemiz lazım. Uçak şu an daha güvenli; ama 9.5 saat bekleyecek değiliz elbette. Kule ile konuştum. 'Kimseye ulaşamıyorum. Haber alsam ulaşacağım size. Yolcular uçakta mı? diye sordu", evet dedim şimdilik öyle."

 

12.16 Belçika'daki nükleer tesislerin bulunduğu alanlarda da güvenliğin artırılması bekleniyor.

12.11 Belçika basını ve Brüksel itfaiyesi Sözcüsü Pierre Meys, havalimanındaki çifte saldırılarda 11, Molenbeek metro istasyonundaki patlamada 10 kişi öldüğünü aktardı.

 

12.10 SAVCILIK: PATLAMALARIN TAMAMI İNTİHAR SALDIRISI

Savcılık Brüksel'de Zaventem Havaalanı ve metro istasyonlarındaki patlamaların tamamının intihar saldırısı kaynaklı olduğunu açıkladı.

 

12.07 TÜRKİYE BAŞBAKANI AHMET DAVUTOĞLU: SALDIRILARI LANETLİYORUM

Davutoğlu "Sabah saatlerinde Brüksel'de meydana gelen ve terörün küresel yüzünü bir kez daha gösteren saldırıları lanetliyorum" dedi.

Davutoğlu şöyle devam etti: "Belçika Hükümeti ve halkına taziyelerimi sunuyor, milletimiz adına dayanışma duygularını paylaşmak istiyorum.

Geçen hafta Brüksel'deydik. Bugün burada tekrar küresel teröre, DEAŞ, PKK, DHKP-C ya da her türlü teröre karşı bütün insanlığı birlikte hareket etmeye davet ediyorum."

12.05 Belçika Başbakanı Charles Michel de halktan evlerinde kalmalarını istedi:

 

​11.59 Tass haber ajansına konuşan Rus Aeroflot Havayolları’ndan bir yetkili, Brüksel’e uçan Aeroflot uçağının Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da bir havalimanına iniş yaptığını söyledi.

Aeroflot'un bu akşam Moskova'dan Brüksel'e yapılacak iki seferini iptal ettiği belirtildi.

11.58 '2. DÜNYA SAVAŞI'NDAN BU YANA YAŞANAN EN KARANLIK GÜN'

Anvers Belediye Başkanı ve N-VA Parti Lideri Bart De Wever: Ülkemiz 2. Dünya​Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 18 Mart'ta "Brüksel'de veya AB'nin herhangi bir şehrinde bu bombalarının patlamaması için hiçbir sebep yok" demişti.

11.55 Fransız Le Monde Gazetesinin birinci sayfa karikatürlerini çizen Jean Plantu'nun Belçika'yla dayanışma için çizdiği karikatür sosyal medyada paylaşılmaya başlandı:​11.52 Fransa-Belçika sınırında karayolu geçişleri kapatıldı.

​11.48 ZAVENTEM HAVALİMANI YARIN 18.00'E KADAR KAPALI KALACAK
 

​11.46 Metroda meydana gelen patlamada 10 ölü olduğu aktarılmasına rağmen VRT can kaybı yaşanmadığını duyurdu.​11.36 Paris, Londra ve Brüksel arasında hizmet veren Eurostar, Brüksel'e tüm tren seferlerini iptal etti.

11.33 NATO DA BRÜKSEL'DEKİ MERKEZLERİNDE GÜVENLİĞİ ARTIRDI

11.31 Brüksel'deki tüm AB kurumlarındaki alarm seviyesi turuncuya yükseltildi.

​11.30 Paris'te bulunan ve Belçika-Hollanda istikametindeki trenlerin de kullandığı Kuzey Garı (Gare du Nord) tahliye ediliyor.

11.29 İSRAİL, AVRUPA'YA BÜTÜN UÇUŞLARI İPTAL ETTİ

11.28 Fransa'nın ardından Hollanda da havalimanlarındaki güvenlik önlemlerini artırdı.

11.27 Belçika ulaştırma yetkilileri, Molenbeek istasyonunda patlama olduğunu doğruladı.


11.20 PUTİN: BRÜKSEL'DEKİ SALDIRILAR BARBARCA

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Brüksel'deki patlamalarla ilgili açıklamasında, terörün sınır tanımadığının ve tüm insanlığı tehdit ettiğinin bir kez daha kanıtlandığını vurguladı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov'un verdiği bilgiye göre, Putin saldırıların barbarca olduğunu vurguladı. Putin, saldırıları kınadı.

 

11.17 ‘RUS TURİSTLER OLABİLİR’

İnterfaks ajansına konuşan Rusya Turizmciler birliği Sözcüsü İrina Turina, Brüksel’deki havalimanında Rus turistlerin olabileceğini söyledi. Turina “Brüksel’de Rus turistler olabilir, zira Brüksel özellikle bireysel yolculuklar açısından popüler bir nokta. 2015 yılında Rusya’dan Belçika’ya 46,7 bin tur gerçekleştirilmişti” ifadelerini kullandı.


11.13 BELÇİKA BASINI: HAVALİMANINDA 13, METRODA 10 YARALI VAR
 

11.12 'PATLAMALARDA HAYATINI KAYBEDEN RUS VATANDAŞI YOK'

Rusya Büyükelçiliği Basın Ataşesi Nadejda Petrova, ilk belirlemelere göre, Brüksel'deki patlamalarda hayatını kaybedenler arasında Rus vatandaşı bulunmadığını açıkladı.

11.09 İNGİLTERE DE OLAĞANÜSTÜ TOPLANIYOR

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande'ın ardından İngiltere Başbakanı Cameron da güvenlik yetkililerinin dahil olduğu COBRA grubunu olağanüstü toplantıya çağırdı.

 

​11.07 KRİZ MERKEZİ: DIŞARI ÇIKMAYIN

Brüksel'deki tüm toplu ulaşım durduruldu. Belçika Kriz Merkezi vatandaşlardan dışarı çıkmamalarını ve oldukları yerde kalmalarını istedi. 


 

​11.06 Uçakların yönlendirildiği Almanya Frankfurt ve Fransa Charles de Gaulle Havaalanları'nda da güvenlik önlemleri arttırıldı.

11.05 THY, bugün İstanbul'daki havalimanlarından Brüksel'e yapacağı iki tarifeli seferi karşılıklı iptal etti.

11.03 HAVALİMANINDA PATLAYICI YÜKLÜ 3 KEMER BULUNDU

 

​10.57 İSVEÇ: DEMOKRATİK AVRUPA'YA YAPILMIŞ BİR SALDIRI

İsveç Başbakanı Stefan Lövfen patlamaları 'demokratik Avrupa'ya karşı yapılmış bir saldırı' olarak niteledi.

​10.50 ELYSEE'DE ZİRVE

Paris'teki havalimanında da güvenlik sıkılaştırıldı. Fransa Başbakanı Manuel Valls, Savunma Bakanı Jean Yves le Drian, İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, yerel saatle 10.00’da (TSİ 11.00) Elysee Sarayı’nda Cumhurbaşkanı François Hollande ile bir araya gelecek.

10.47 SAVCILIK: HAVALİMANINDAKİ PATLAMA İNTİHAR SALDIRISI

10.43 Tüm metro ağı kapatıldı.
 

​10.38 İKİ METRO İSTASYONUNDA DAHA 3 PATLAMA

Brüksel'de iki metro istasyonunda 3 patlama daha yaşandı.​Patlama yaşanan durakların AB kurumlarına yakın bir alanda bulunan Molenbeek, Schuman and D'Arts-Loi olduğu belirtiliyor.
 

Avrupa Komisyonu da personeline evden çıkmamaları çağrısı yaptı.

 

10.30 Hastane yetkilileri en az 10 ölü, 30 yaralı olduğunu aktardı.

10.22 ABDESLAM'IN YAKALANDIĞI VE 'TERÖR YUVASI' MOLENBEEK'TEKİ METRODA PATLAMA: 1 ÖLÜ

Reuters ajansı Paris saldırganı Abdeslam'ın yakalandığı ve Paris saldırılarından bu yana polis operasyonlarının hedefinde olan Molenbeek ve Schuman metro istasyonlarında patlama olduğunu öne sürdü.​Patlamanın AB binalarına yakın Molenbeek durağında yaşandığı ve 1 ölü olduğu aktarıldı.
 

Uzmanlar Abdüsselam'ın Avrupa'da yeni eylemler planladığı uyarısında bulunmuştu.


​10.14 BELÇİKA'DA TERÖR TEHDİDİ ALARMI EN YÜKSEK SEVİYE OLAN 4’E ÇIKARTILDI

Belçika İçişleri Bakanı Jan Jambon ülkede terör alarmı en üst seviyeye çıkartıldığını duyurdu.

 

10.10 'ASIL HEDEF GİRİŞ SALONUYDU'

Sputnik'e konuşan bir güvenlik kaynağı, patlamaların hedefinin giriş salonu olduğunu ama henüz net bir ölü veya yaralı sayısı veremeyeceklerini söyledi.


 

​10.07 BELÇİKA BASINI: 14 ÖLÜ, 31 YARALI

Belçika basını 14 ölü, 31 yaralı olduğunu yazdı.

Brüksel'deki ABD Büyükelçiliği, patlamaların American Airlines kontuarı yakınlarında gerçekleştiğini doğrulamaya çalışıyor.

10.03 İstanbul'dan Brüksel'e giden THY uçağı Liege'e yönlendirildi.

10.01 'ATEŞ AÇILDI VE ARAPÇA BAĞIRMA SESLERİ DUYULDU'

Belçika'nın Belga haber ajansına göre görgü tanıkları patlamalardan önce silahla ateş açıldığını ve Arapça bağırma sesleri duyduklarını anlattı.

 

​09.58 Havalimanında başka bomba ve patlayıcılar bulunduğu iddia edildi.

 

09.51 Sputnik International Belçika ulusal kanalı RTBF'ye dayandırdığı haberinde patlamalarda 11 kişinin öldüğünü, 21 kişinin de yaralandığını yazdı. Reuters ajansı da 1 ölü olduğunu aktardı.

Brüksel'deki havalimanında yerel saatle 08.00'de yaşanan patlamaların apron ve terminal binasında meydana geldiği belirtildi.

 

​09.51 Sputnik International Belçika ulusal kanalı RTBF'ye dayandırdığı haberinde patlamalarda 11 kişinin öldüğünü, 21 kişinin de yaralandığını yazdı. Reuters ajansı da 1 ölü olduğunu aktardı.

Brüksel'deki havalimanında yerel saatle 08.00'de yaşanan patlamaların apron ve terminal binasında meydana geldiği belirtildi.

 

​A ve B terminallerinin camlarının tamamen parçalandığı, 10 kişinin çoğunun da cam kırıkları yüzünden yaralandığı aktarıldı.

 

İngiliz Sky News kanalına göre patlamalar, American Airlines kontuarları yakınındaki bir alanda yaşandı.

 

Brüksel Valisi, patlamaların büyük ihtimalle terör saldırısı olduğu bilgisini verdi.

 

​Havalimanına giden raylı sistemlerin seferleri durduruldu, hiçbir uçağın da iniş ve kalkışına ikinci emre kadar izin verilmeyecek. Ayrıca yolcuların hepsi havalimanından tahliye edildi. Havalimanının karşısındaki otel, hastaneye çevrildi.

 

​Sky News’in patlama anına tanık olan muhabiri Alex Rossi “Duty free bölgesindeydim. İki büyük patlama sesi duydum. Binanın hareket ettiğini htim. Her yer toz ve dumanla kaplanmıştı. Patlama sesinin geldiği yere doğru gittim, insanlar şoke olmuştu ” dedi.

 

​PARİS ZANLISI ABDESLAM'IN YAKALANMASINDAN SONRA 'MİSİLLEME SALDIRISI' MI?

Patlamanın, Paris'te 13 Mart'ta 130 kişinin öldüğü saldırının zanlıların Salah Abdeslam'ın cuma akşamı Brüksel'in Molenbeek semtinde yakalanması sonrası, kentin yeni saldırılar olabileceği ihtimaline karşı alarma geçirildiği bir döneme denk gelmesi dikkat çekti. Nitekim özellikle Fransız polisi, Abdeslam'ı yakalama operasyonun ardından Abdeslam'la bağlantılı bazı kişilerin Belçika'nın başka bölgelerine kaçtığı uyarısı yapmıştı.

 

MEYDAN

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Bürüksel'de, 3, Saldırı:, 34, ÖLÜ,
Haber Videosu
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
sanalbasin.com üyesidir
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
6
0
0
0
2
2
2
Alanyaspor
6
0
0
0
2
2
3
Fenerbahçe
4
0
0
1
1
2
4
Hatayspor
4
0
0
1
1
2
5
Antalyaspor
4
0
0
1
1
2
6
Beşiktaş
4
0
0
1
1
2
7
Fatih Karagümrük
4
0
0
1
1
2
8
Göztepe
4
0
0
1
1
2
9
Kayserispor
3
0
1
0
1
2
10
Sivasspor
3
0
1
0
1
2
11
BB Erzurumspor
3
0
1
0
1
2
12
Kasımpaşa
3
0
1
0
1
2
13
Denizlispor
1
0
1
1
0
2
14
Yeni Malatyaspor
1
0
1
1
0
2
15
Gençlerbirliği
1
0
1
1
0
2
16
Trabzonspor
1
0
1
1
0
2
17
Gaziantep FK
1
0
1
1
0
2
18
Konyaspor
1
0
0
1
0
1
19
MKE Ankaragücü
0
0
1
0
0
1
20
Çaykur Rizespor
0
0
2
0
0
2
21
Başakşehir FK
0
0
2
0
0
2
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1