Haber Detayı
13 Şubat 2016 - Cumartesi 12:24
 
Kurtulmuş'tan BM ve AB'ye Sert Eleştiri
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türkiye'ye mülteci krizinin çözümü için 3 milyar euro vermeyi kabul eden Avrupa Birliği'ni eleştirerek, "Bize diyorlar ki 'Size 3 milyar verelim, sesinizi çıkarmayın. Siz bu birkaç milyar dolarla idare edin ve dünyanın mültecilerinin toplama kampı haline gelin.' O kadar yanlış anlıyorlar ki" dedi.
Siyaset Haberi


Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, sabah namazını Kocatepe Camii'nde kıldıktan sonra Türkiye Diyanet Vakfı Konferans Salonu'nda Cihannüma Derneği tarafından düzenlenen konferansa katıldı.
     Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda bir konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Türkiye'ye "Mültecilere kapılarınızı açın" çağrısı yapan Birleşmiş Milletler ve mülteci krizinin çözümü için 3 milyar euro vermeyi kabul eden Avrupa Birliği'ni (AB) sert bir dille eleştirdi. Kurtulmuş, teröre destek veren yabancı güçlere mesaj verdi.

    Dünyanın son derece önemli altüst oluşlardan geçtiği yeni tarihsel bir dönemin yaşandığını, sadece bölgeyi değil dünyayı yakından ilgilendiren çok ciddi küresel problemlerle karşı karşıya olunduğunu dile getiren Kurtulmuş, "İki büyük küresel sorun; bunlardan birisi vekalet savaşları olarak Türkiye'nin kapısına kadar gelmiş bulunan küresel bir hercümerç olma hali. Bir diğeri de buna bağlı olarak gelişen, birbirini destekleyen bir başka gelişime, göçmen sorunu vasıtasıyla ortaya konulmuş olan küresel adaletsizliğin gelmiş olduğu seviyedir" dedi.

     "DÜNYADA KRİZ ÇÖZME YETENEĞİ MAALESEF YOK"
     Dünyanın İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra kurulan sistemle devam ettiğini belirten Kurtulmuş, "Dünya sisteminin amacı bir denge durumunun oluşmasıdır. Dengenin ortada kalmadığı durumlarda düzen, yerini düzensizliğe, barış, yerini savaşlara, herhangi bir ahenk ise yerini hercümerç olma haline bırakır. Özellikle 1990'dan sonra gelişen süreç iki kutuplu dünya sisteminin ortadan kaldırılmasıyla birlikte oluşan süreç bugün geldiği nokta itibarıyla tam da böyle bir noktadır. Dünyanın kurum ve kuruluşları, siyasal mekanizmaları hiçbir şekilde dünyadaki hiçbirisini çözebilme yeteneğine sahip durumda değildir. Dünyada ne Ukrayna ne Suriye krizi ne de herhangi bir başka krizi çözme yeteneği maalesef bulunmamaktadır. Bunun vermiş olduğu bir takım karışıklıkları hep beraber yaşıyoruz. Uzunca bir süredir bu karışıklıklar aslında dünyada işgaller, iç savaşlar, çatışmalar şeklinde zuhur ediyor" ifadelerini kullandı.

      "BM, CİHANNÜMA KADAR ETKİLİ BİR KURULUŞ DEĞİL"
    Kurtulmuş, Afganistan'ın önce Ruslar arkasından Amerikalılar tarafından işgaliyle başlayan sürecin, dünyada yeni bir kırılma hattını ortaya koyduğuna dikkat çekti. Arkasından Irak'ın işgaliyle birlikte gelişen süreç ve Suriye'de yaşanan gelişmelerle birlikte dünyanın bugün bambaşka noktaya geldiğini anlatan Kurtulmuş, "Bugün geldiğimiz noktada dünyada bir düzen değil bir düzensizlik söz konusudur. Dünyada sorunları çözebilecek herhangi kurum ve kuruluşun isimler kalmış olabilir. Mesela Birleşmiş Milletler diye bir kuruluşun varlığını biliyoruz ama Birleşmiş Milletler dediğimiz kuruluş inanın ki Cihannüma kadar dahi etkili bir kuruluş değildir. Bunu size moral vermek için söylemiyorum maalesef geldiğimiz noktanın vehametini anlatmak bakımından söylüyorum" diye konuştu.
    Birlemiş Milletler'e yönelik eleştirilerini sürdüren Kurtulmuş, şunları söyledi:
        "Göçmen sorunu' dersiniz Birleşmiş Milletler tavsiye eder, 'Ukrayna krizi' dersiniz Birleşmiş Milletler gözlemcilik yapar, 'Suriye'ya barış getirin' dersiniz Birleşmiş Milletler, sonsuz, sonuçsuz ve amaçlık bir takım otel toplantılarıyla sorunu çözebileceğini zanneder. Dolayısıyla bu anlamda baktığımızda dünyadaki en temel sorunların başında gelen şey, yönetilebilir bir dünya sisteminin kurum ve kuruluşlarının henüz kurulamamış olmasıdır. Tam da yeni bir dünya bunun için gereklidir. Çünkü İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra kurulan ve bugün varolan sistem yeryüzünde sizin istediğiniz gibi adaleti kurmak için kurulmuş bir sistem değildir, güçsüzün hakkını güçlüden alıp yeryüzünde herkesin insanca yaşadığı bir yerküreyi oluşturmak için kurulmuş bir sistem değildir. Sadece güçlünün elinde silah bulunan, ekonomisi bulunan ve dünyada siyasi güç olarak güçlü olanların gücünü korumak üzere kurulmuş olan bir sistemdi. Sistemdir diye demiyorum çünkü geçti. Şimdi dünyadaki bütün bu sorunları çözebilecek yeni bir perspektife ihtiyaç var, yeniden dünyanın derlenip toparlanmasına ihtiyaç var. Yeni bir dünya sözünü kaç senedir söylüyoruz, bu topraklarda 150 senedir aslında yeni dünya sözünü söylüyoruz. Bunu sadece bir temenni olarak değil aslında özellikle bizim siyasi mücadelemizde bunu bir ihtiyaçtan dolayı söylüyoruz. Yeryüzü bu anlama yönetilemez hale geldiği için bunun yönetilebilmesi ancak yeni fikirlere, yeni paradigmalara ve o paradigmalar çerçevesinde oluşmuş olan yeni kurumlarla mümkündür. Bu çerçevede yapmış olduğumuz bu çalışmaların hiçbirisini lütfen değersiz görmeyin hatta olduğundan az değerli tahmin etmeyin. Bu çalışmaların hepsi değerlidir ve inşallah yeni bir dünyanın kurulmasına katkıda bulunacak olan hususlardır."

      "KİMİN GÜCÜ VARSA SORUNU O ŞEKİLDE ÇÖZEBİLECEĞİNİ ZANNETTİ"
      Günümüzde dünyada büyük sorunların yaşandığını söyleyen Kurtulmuş, "Suriye'deki meseleyi hep beraber yaşıyoruz. Suriye'deki sorun niye çözülemiyor ve niye Suriye'deki iç savaş önce birinci döneminde iç savaş arkasından vekalet savaşları haline geldi ve maalesef bugün Suriye'deki savaş bütün dünya ordularının geldiği bir coğrafya haline Ortadoğu'yu getirdi. Çünkü yeni dünya, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra kurulan bugünkü dünya, sorunları çözemediği için tekrar sorunları çözmenin yolu olarak güç kullanma histerisi baş gösterdi. Kimin gücü varsa sorunu o şekilde çözebileceğini zannetti. Onun için Ruslar Afganistan'ı işgal etti, onun için onların ardından Afganistan'ı Amerikalılar işgal etti. O işgallerin sonucu hiçbir sorun çözülemediği, Afganistan'da yönetilebilir bir düzen kurulamadığı gibi maalesef Afganistan'daki o işgaller dolayısıyla yeryüzünde küresel bir terör network'u olarak bir El-Kaide örgütünün çıktığını gördük. Eğer El-Kaide Amerika ve Rusların Afganistan'ı işgali olmasaydı bugün dünya böylesine önemli bir terör network'u ile karşı karşıya kalmayacaktı" değerlendirmelerinde bulundu.
Aynı şekilde Suriye'deki meseleyi demokrasi, insan hakları ve adalet çerçevesinde dünya sisteminin çözemediği için bugün Suriye'nin yönetilemez hale geldiğini belirten Kurtulmuş, Suriye ve Irak'ın bu yönetilememezliğin içerisinden de DAEŞ diye bir terör örgütünün ortaya çıktığını vurguladı.
     Kurtulmuş, "Bunu söylediğimiz zaman birileri rahatsızlık duyuyor ama Pentagon'un istihbarat biriminin başındaki zat da aynı tespiti yaptı. Bugün de IŞİD'le mücadele diyoruz ama Amerika'nın Irak'ı işgaliyle başlayan süreç olmasaydı belki bugün IŞİD diye bir uluslararası terör şebekesi olmayacaktı. Dolayısıyla dünya sistemi bir taraftan işgaller, savaşlar, çatışmalarla sorun çözemez hale gelmiştir diğer taraftan da bu sorun çözememezliğin ürettiği yeni bir terör dalgasıyla karşı karşıyadır. Dolayısıyla DAEŞ terörünü bitirebilmenin yolu sadece DAEŞ'i kullanarak 'Ona karşı mücadele ediyorum' bir tiyatral gösterinin içinde bulunmaktan ibaret olamaz. DAEŞ ve benzeri örgütlerle mücadele edebilmenin yolu yeni bir paradigmayı ortaya koymak ve yeryüzünde bütün bu savaşları, işgalleri sona erdirecek yeni bir dünya düzenini kurmakla mümkündür" dedi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Kurtulmuş'tan, BM, ve, AB'ye, Sert, Eleştiri,
Haber Videosu
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
sanalbasin.com üyesidir
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
60
0
3
9
17
29
2
Trabzonspor
58
0
3
10
16
29
3
Sivasspor
53
0
6
8
15
29
4
Galatasaray
52
0
5
10
14
29
5
Beşiktaş
50
0
9
5
15
29
6
Fenerbahçe
46
0
9
7
13
29
7
Alanyaspor
45
0
8
9
12
29
8
Göztepe
38
0
11
8
10
29
9
Antalyaspor
37
0
10
10
9
29
10
Kasımpaşa
35
0
14
5
10
29
11
Gaziantep FK
35
0
10
11
8
29
12
Denizlispor
32
0
13
8
8
29
13
Gençlerbirliği
31
0
14
7
8
29
14
Çaykur Rizespor
29
0
16
5
8
29
15
Yeni Malatyaspor
28
0
15
7
7
29
16
Kayserispor
28
0
15
7
7
29
17
Konyaspor
27
0
12
12
5
29
18
MKE Ankaragücü
25
0
14
10
5
29
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1